ABD, Ukrayna’ya uzun menzilli füzelerini teslim etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TALEP ÜZERİNE SESSİZ KALDILAR

Patel, Başkan Joe Biden’ın talimatıyla Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) olarak bilinen uzun menzilli füzelerin teslimatının yapıldığını fakat Ukrayna’nın talebi üzerine sevkiyatı duyurmadıklarını belirtti.

YOLCULUK İKİ AYDAN FAZLA SÜRDÜ

Biden’ın şubatta Ukrayna’ya ATACMS gönderilmesi talimatını verdiğini aktaran Patel, füzelerin martta açıklanan askeri yardım paketinin parçası olarak gönderilmeye başlandığını ve bu ay Ukrayna’ya ulaştığını belirtti.

TESLİMATLAR NASIL BAŞLADI?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da gazetecilere yaptığı açıklamada, teslimatların “Rusya’nın Kuzey Kore’den balistik füze satın alıp Ukrayna’ya karşı kullanmasının ve sivil altyapıya yönelik saldırıların artmasının” ardından yapıldığını ifade etti.

‘ACİL ASKERİ DESTEK’

ATACMS füzelerinin yaklaşık 300 kilometre mesafedeki hedefleri vurma kapasitesine sahip olduğu biliniyor. ABD yönetimi, 12 Mart’ta Kiev’e 300 milyon dolarlık “acil askeri destek” paketi göndereceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Biden, dün Ukrayna için 61 milyar dolarlık askeri yardım paketini imzalamasının ardından Kiev’e derhal yardımları göndermeye başlayacaklarını belirtmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x